Siirry pääsisältöön

Kult­tuu­ri­käy­tä­vän avoimet ovet

Näkövammaismuseo Memona on muuttanut Iiris-keskuksen sisääntulokerroksesta samalle käytävälle Näkövammaisten Kulttuuripalvelun kanssa. Kulje vain viidennen kerroksen A-hisseiltä eteenpäin ja käänny vasemmalle: Näkövammaisyhteisön historia ja kulttuuri ovat nyt samojen siipien suojissa.

Aika

Paikka

Iiris-keskuksen viidennen kerroksen kulttuurikäytävä

Kulttuurikäytävän avoimissa ovissa on tarjoilua ja ohjelmaa tasatunnein Näkövammaismuseon isossa näyttelytilassa: 

 klo 14 Kulttuuripalvelun puheenjohtaja Timo Kuoppala ja Näkövammaismuseo Memonan museoamanuenssi Kari Huuskonen avaavat tilaisuuden

klo 15 Yllätysohjelmaa

klo 16 Ronja Pahaoja soittaa luutulla renessanssi- ja barokkimusiikkia

klo 17 Yhteislaulua: Sari Karjalainen säestää urkuharmonilla vanhoja koululaislauluja

 

Kulttuuripalvelun nauha-arkiston äänikuvista on tehty kooste, joka on kuunneltavissa kokoushuone Annan kammarissa klo 14.30, 15.30, 16.30 ja 17.30. Äänikuvat kertovat menneiden vuosikymmenten vireästä näkövammaisten kulttuuritoiminnasta. Tuttuja ääniäkin niistä varmasti bongaa. 

Kulttuurituottaja Tanja Rantalainen kertoo tilaisuudessa kiinnostuneille Kulttuuripalvelun toiminnasta ja ottaa vastaan ilmoittautumisia syksyn tapahtumiin. 

Kulttuurikäytävällä pitävät majaansa myös valtakunnallinen glaukoomapotilaiden yhdistys Glaukoomayhdistys ja käsityöntekijä Anneli Hämäläinen, joka esittelee Avoimissa ovissa näkövammaisten käsityöntekijöiden historiaa museoharjanäyttelyn kautta. 

 

Kulttuurikäytävän avoimet ovet ovat osa Vammaishistoriakuukauden tapahtumasarjaa. Avoimiin oviin ei tarvitse ilmoittautua. 

 

Lämpimästi tervetuloa! 

 

Näkövammaismuseo Memona, Näkövammaisten Kulttuuripalvelu ja Näkövammaiset käsityöntekijät